Loděnice
Tato pro mne trochu okrajová kapitola se zabývá Chrustenickou šachtou a rozhlednou Lhotka u Berouna.
Chrustenická šachta
Na Chrustenické šachtě se začalo těžit roku 1861, kdy známý kladenský podnikatel Jan Váňa, zakladatel Pražsko-železářské společnosti, dostal povolení k průzkumu zdejšího železnorudného ložiska. Použil starších průzkumných chodeb z roku 1850 a razil severním směrem do vrchu Blejskava tři štoly. Ze skromných počátků se těžba postupně rozrůstala a do ukončení těžby v roce 1965 se z dolu vytěžilo téměř 8 milionů tun železné rudy. Chrustenická šachta patřila k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Podzemní chodby zasahovaly až do hloubky 426 metrů, to je 120 metrů pod hladinu moře.
Dnes je tu muzeum se spoustou zajímavých a funkčních exponátů.
(1) Unikátní podzemní konírna, kde po těžké práci odpočívali koně, kteří tu tahali vozíky až do roku 1921.
(2) Strojovna Staré šachty-první šikmé jámy, kterou se horníci dostali do hloubky 32. patra.
(3) Nová strojovna z roku 1926.
(4) I. Vlečná jáma měla délku 974 metrů o úklonu 14 stupňů, výškový rozdíl činil 237 metrů. Byla ražena od roku 1921 a uvedena do provozu roku 1926. Spojovala 8. patro se 48. patrem. V jámě byly položeny troje koleje, při bocích pro důlní vozíky, prostřední kolej sloužila pro jízdu mužstva. Na speciální schodovité vozy se vešli 33 horníci. Vozy byly dva a jezdily na koleji proti sobě, na 28. patře horníci přesedali.
Loděnice
(1) Cooksonia barrandei, Loděnice, Národní muzeum, daroval J. Barrande (Toto je nejstarší známá cévnatá rostlina, která kdy rostla na pevnině. Vyskytovala se na vlhkých místech silurského ostrova. )
rozhledna Lhotka u Berouna
(1) Děd v pozadí, před ním Ostrý a kousek Brdatky, lesy v popředí jsou již mezi rozhlednou a Berounkou. Tady tenhle směr ještě nemám pečlivě nakoukaný.
Komentáře (připomínky čtenářů):
Zatím není vložen žádný příspěvek |
Stránka: 1