Ostrovec-Lhotka
Tato kapitola se zabývá části údolí Zbirožského potoka zhruba na úrovni OStrovce a Lhotky, včetně kót Ušák a Bráh. Věnuji se také Terešovu, kapli sv. Vojtěcha a přírodní rezervaci V Horách.
Zbirožský potok, Sýkorův mlýn
(1) muzeum Zbiroh
(2) Zbirožský potok pod Sýkorovým mlýnem.
Zbirožský potok, Papírna, Kozův (Němcův) mlýn
(1) Němcův (Kozův) mlýn, zdroj Kronika Ostrovce - Lhotky
(2) Vyhláška z II. světové války: Dne 8.11.1943 byli popraveni 58letý mlynář Václav Němec, jeho 48 letá manželka Kateřina, rozená Zimmerhakelová a jejich 29letý syn Josef Němec, jež odsoudil Sondergericht v Praze k smrti. Odsouzení poskytovali státní policií hledaným nepřátelům říše podporu a opomenuli vědomě učiniti oznámení. Podepsán Der Oberstaatsanwalt bei Dem Sehen Landgericht in Prag
(3) Douglaska nad Němcovým mlýnem, přibližně v lokalitě U Rudy
Ostrovec a Lhotka
Z obce Ostrovec-Lhotka pocházel prapředek Oty Pavla - Juda Lobl Popper (1746-1829). Tento Juda si zvolil přijmení Popper, které pochází z německé výslovnosti hebrejské zkráceniny slova Frankfurt, což možná svědčí o tom, že jeho předkové pocházeli právě z tohoto města. Juda Lobl Popper měl 12 dětí, z toho osm synů. Celý život strávil ve Lhotce. Židé v roce 1781 získali část práv, která měli křesťané. Výměnou za to museli přijmout německá jména a přijmení. (1788), posílat děti do škol a při obchodování i úředním styku užívat němčinu (Kaczorowski Aleksander: Ota Pavel pod povrchem).
Ostrovecký mlýn
(1) Zprávy o Ostroveckém mlýně pochází již z roku 1652, dnešní podoba je z let 1794-1804.
Bráh
Vrch Bráh je pro místní samozřejmě Mt. Bráh.
Staročeské apelativum brah označovalo zvláštní zařízení na úschovu sena nebo slámy (jakýsi stoh s posuvnou střechou na 4 sloupcích), na Rakovnicku se slovem bráh pojmenovávala kupa chmelových tyčí. Je tedy možné, že na vrchu nebo pod ním stávaly brahy/bráhy, podle kterých dostala vyvýšenina své jméno. Pojmenování mohlo také vzniknout metaforicky na základě tvarové podobnosti. (volně podle Lužická: Oronymie Džbánu, Křivoklátské vrchoviny a Hořovické pahorkatiny) Matně si pamatuji, že ještě před pár lety se chmel v nedalekých Podmoklech pěstoval...
(1) Věnovala Zdena Bradnová.
(2) Věnovala Zdena Bradnová, pohled na Němcův (Kozův) mlýn.
(3) Plocha pro milíř (dřevěnné uhlí) na hřebínku vybíhajícím z kóty Radost. Orientace bídná, spoustu roklí, hřebínků....
(4) Rokle mezi Bráhem a Buzovou.
Terezín (Terezov)
Lokalita je na současných mapách chybně označována jako Terezín, správně by mělo být Terezov. Skelnou huť Terezov, kde se vyrábělo duté sklo, založili manželé Josef a Terezie Lüsnerovi, majitelé statku Terešov v roce 1836. Sklárna byla pojmenována Terezovem (Terezino údolí – Teresienthal) po Lüsnerově manželce Terezii. Sklárna zpočátku využívala dříví z rozsáhlých zbirožských lesů, později uhlí z radnické pánve, křemen se přivážel od Vejvanova a Zvíkovce.V roce 1875 byla většina výroby přenesena do sklárny u Radnic, sklárna v Terezově končí v roce cca 1880. Skláři pocházeli ponejvíce ze skláren na Českomoravské vrchovině a ze severních Čech z okolí Kamenického Šenova.
(1) Theresienthal (Mapa okresu Zbirovského v Pražském kraji), Karte des Zbirower Bezirke im Prager Kreise
(2) Mapa stabilního katastru z roku 1839 již zaznamenala lokalitu Sklená huť neb Fabrika Theresienthal s devíti objekty s čísly stavebních parcel 51-59. Pouze č. st. p. 51 (panský dům) a přístavek k č. st. p. 57 (vlastní huť – dílna, fabrika) byly zděné, ostatní stavby byly roubené.
(X) Bývalý panský dům stojící na vyvýšeném místě nad sklárnou byl prodán roku 1885 Colloredo-Mansfeldovi, majiteli velkostatku Zbiroh, který z něj učinil hájovnu.
Buzová
(1) Peterská (Svatopeterská) studánka s vydatnějším pramenem.
Ušák
V horách
Přírodní rezervace V horách (též někdy Na horách) leží na hranici CHKO Křivoklátsko u Terešova. Celkem zde roste 3400 ks tisu, pro srovnání v CHKO Křivoklátsko je uváděno 2300 ks této dřeviny (Ochrana přírody, 60,2005).
Horninovým podkladem jsou vulkanity svrchnokambrického křivoklátsko-rokycanského komplexu. Starší výlevy odpovídají porfyritům, mladší výlevy jsou kyselejší a jsou nazývány paleoryolity. Tisové porosty požívaly ochrany již v první třetině 19. století zásluhou hraběte Kašpara Šternberka z Březiny, který je považoval za jedny z nejbohatších na území Čech. (volně podle Plzeňsko a Karlovarsko, Zahradnický, Mackovčin a kol.)
Svatý Vojtěch
Údajně se zde zastavil sv. Vojtěch cestou z Říma, v roce 1696 je tu připomínán poustevník. Kaple byla postavena Strojetickými za zachránu života jednoho z nich v roce 1739.
(1) archivní fotografie, Rokycanské muzeum
(2) Fotografie z roku 1932.
Okolí Terešova
(1) Pomníček mezi Terešovskou Hutí a Lhotkou.
(2) Pod Bělkou, pěkný lůmek
Komentáře (připomínky čtenářů):
Zatím není vložen žádný příspěvek |
Stránka: 1